Eksponat lutego 2018

Wybierz z archiwum:

Złoty medal Mistrzostw Polski w boksie Bogdana Jendrysika, w kategorii do 51 kg, Słupsk 1991 rok – nr inw. MZ 202/S

W zabrzańskim boksie Bogdan Jendrysik to postać wyjątkowa. Pochodzący z Mikołowa zawodnik swoją przygodę z pięściarstwem rozpoczął na początku lat 80. ubiegłego wieku. Wówczas starszy brat Andrzej, który na co dzień trenował w Górniku Wesoła, namówił go aby spróbował swoich sił w boksie. Na efekty nie trzeba było długo czekać, boks stał się jego wielką pasją. Pierwszym wychowawcą Jendrysika był Ryszard Dziopa i współpracujący z nim były wicemistrz Europy – Tadeusz Grzelak. Pod ich skrzydłami młody pięściarz zdobył tytuł mistrza Polski juniorów, został młodzieżowym wicemistrzem kraju oraz brązowym medalistą MP seniorów. W 1988 roku został powołany do służby wojskowej a następnie boksował w barwach warszawskiej Legii. W klubie ze stolicy mógł pozostać na dłużej, ale tęsknił za rodzinnymi stronami. Gdy pojawiała się oferta z Walki Makoszowy Jendrysik nie zastanawiał się zbyt długo i postanowił kontynuować swoją karierę sportową w górniczym klubie. Do Zabrza przyjechał w 1990 roku, przez ponad jedenaście lat był zawodnikiem Walki. Po zakończeniu sportowej kariery zajął się trenowaniem młodych adeptów pięściarstwa. Bogdan Jendrysik na swoim koncie ma dziesięć medali Mistrzostw Polski (juniorów i seniorów). Wszystkie zdobyte w wadze muszej, większość w barwach klubu z Makoszów. W swojej karierze zawodowej stoczył 333 walki, przegrał 58 pojedynków.

Bogdan Jendrysik w barwach Górnika Wesoła

W 1991 roku w Słupsku odbyły się 62 Indywidualne Mistrzostwa Polski seniorów w boksie. Bogdan Jendrysik zdobył złoty medal w kategorii muszej do 51 kg. Była to jedna z większych niespodzianek tych mistrzostw. W pierwszej kolejce Jendrysik wylosował wolny los. Następnie zmierzył się ze Stefanem Zającem (Start Elbląg). Zabrzanin wygrał ten pojedynek przed czasem w III rundzie. W finale trafił na Krzysztofa Wróblewskiego (Igloopol Dębica). W pierwszej rundzie pojedynek był wyrównany, w drugiej Jendrysik atakował częściej i Wróblewski był liczony. W trzeciej rundzie zabrzanin zdominował rywala. Sędziowie nie byli jednomyślni, ale ostatecznie Bogdan Jendrysik wygrał 3:2 i zdobył swoje pierwsze mistrzostwo Polski seniorów w barwach Walki Makoszowy.

Prezentowany medal został zdobyty przez Jendrysika na MP w Słupsku. Na awersie widnieją dwaj bokserzy toczący pojedynek. Natomiast na odwrocie znajdują się najważniejsze informacje związane z zawodami. Mistrzostwa Polski w Słupsku były wyjątkowe dla Walki Makoszowy. Po raz pierwszy w historii klubu podczas jednych zawodów udało się zdobyć pięć medali z czego aż trzy złote. Oprócz Jendrysika, na najwyższym stopniu podium stanęli Robert Ciba (waga kogucia do 54 kg) a także Paweł Pyra (waga ciężka do 91 kg). Arkadiusz Sikora (waga półśrednia do 67 kg) zdobył srebrny medal natomiast Janusz Jakimow (waga średnia do 75 kg) został brązowym medalistą.

Obecnie Bogdan Jendrysik pracuje w kopalni Makoszowy. W wolnym czasie prowadzi zajęcia z młodzieżą, które odbywają się w zabrzańskiej hali przy ulicy Matejki. Na swoim koncie oprócz zdobytych medali, ma również wiele sukcesów trenerskich. To spod jego skrzydeł wyrosła niesamowita Lidia Fidura – mistrzyni  Europy juniorek i mistrzostw Polski w boksie. Fidura wygrała również w 2001 roku mistrzostwa Unii Europejskiej i zdobyła brązowy medal na I Igrzyskach Europejskich. Co ciekawe, w listopadzie 2015 roku Bogdan Jendrysik po 14 latach powrócił na ring, aby stoczyć pokazowa walkę, która odbyła się w naszym mieście, podczas III Gali Boksu Amatorskiego. Był to jego ostatni pojedynek w karierze, wówczas miał 49 lat.