Eksponat czerwca 2018

Wybierz z archiwum:

Kryształ z wizerunkiem Włodzimierza Lubańskiego nr inw. MZ 333/S

Pamiątkowy kryształ został przekazany do Muzeum Miejskiego w Zabrzu przez wybitnego polskiego piłkarza Włodzimierza Lubańskiego. Zawodnik otrzymał go w 1974 roku z okazji mistrzostw świata w Niemczech. Lubański leczył wówczas poważną kontuzję, której doznał podczas meczu eliminacyjnego z Anglią na Stadionie Śląskim. Kibice w Polsce liczyli że popularny „Włodek” zdoła wyleczyć kontuzję i pojedzie z drużyną narodową na mundial.

Lubański

Huta szkła w Krośnie wykonała okolicznościowe kryształy z wizerunkami piłkarzy, którzy wywalczyli awans na mundial, jedną poświęciła ówczesnemu piłkarzowi Górnika Zabrze. Lubański, który był w tym czasie największą gwiazdą polskiej piłki i kapitanem drużyny narodowej, ostatecznie na mistrzostwa do Niemiec nie pojechał. Warto przypomnieć że Włodzimierz Lubański w barwach biało-czerwonych zadebiutował mając zaledwie 16 lat w meczu z Norwegią rozgrywanym w Szczecinie. Polacy wygrali ten mecz 9:0, a jedną z bramek zdobył właśnie Lubański. Wówczas stał się najmłodszym debiutantem i strzelcem bramki w kadrze narodowej. Swego czasu okrzyknięto go „cudownym dzieckiem polskiego futbolu”. Z reprezentacją olimpijską wywalczył złoty medal w Monachium. W barwach biało-czerwonych rozegrał 75 oficjalnych meczów (1963–80), w których zdobył 48 bramek. Lubański w futbolu osiągnął bardzo wiele. W barwach Górnika Zabrze siedem razy został mistrzem Polski (1963–67, 1971–72) a sześć razy sięgnął po Puchar Polski (1965, 1968–72). Czterokrotnie był królem strzelców ekstraklasy (1966–69). Łącznie w Górniku w latach  1962–75 rozegrał 234 ligowe mecze, strzelając 155 goli. Co ciekawe, we wszystkich rozgrywkach zdobył dla trójkolorowych aż 228 bramek, co oznacza że jest najlepszym strzelcem w historii klubu.

Kryształ twarz

Kryształ jest wykonany z czerwonego szkła. Mierzy 45 cm wysokości oraz 18 cm szerokości. Na jednej stronie widnieje wizerunek z twarzą Włodzimierza Lubańskiego oraz efektowne zdobienia. Na drugiej stronie wykonawca zamieścił piłkę, a wokół niej napis World Cup München. Są też daty rozpoczęcia i zakończenia mistrzostw świata oraz skład grupy IV, w której grała Polska – POLSKA, ARGENTYNA, WŁOCHY i HAITI. Niewielką czcionką napisano nazwę miasta Krosna, w którym wykonano kryształ.

Kryształ cup

Polska okazała się prawdziwą rewelacją mistrzostw świata. Wygrała pięć kolejnych meczów, by przegrać dopiero w szóstym spotkaniu z gospodarzami mistrzostw świata Republiką Federalną Niemiec 0:1. 6 lipca 1974 biało-czerwoni wygrali z Brazylią 1:0 i zostali trzecią drużyną świata. Włodzimierz Lubański przebywał wtedy w Wiedniu, gdzie przeszedł kolejną operację kolana. Na mistrzostwach świata zagrał dopiero cztery lata później, jednak bez większych sukcesów. Do dziś jest uznawany za największego nieobecnego w polskiej reprezentacji na dużej imprezie rangi mistrzostw świata lub Europy.

Opracował: Arkadiusz Stefańczyk

 

Liczba gości na stronie: 3281325
Projekt i wykonanie serwisu agencja red Jungle