"Od Solidarności do wolności" Wystawa z okazji 25 - lecia "Solidarności"

Wystawa czynna od 09.08.2005 - 18.09.2005

Muzeum Miejskie w Zabrzu przygotowało wystawę " Od Solidarności do wolności", upamiętniającą 25-lecie powstania związku. Można na niej obejrzeć pokaźny zbiór eksponatów związanych z narodzinami i działalnością NSZZ "Solidarność" od wydarzeń sierpniowych w roku 1980 po okrągły stół i wybory w roku 1989.

Wystawa dzieli się na trzy bloki. Pierwszy dotyczy okresu od sierpnia 1980 roku do ogłoszenia stanu wojennego. Drugi prezentuje okres stanu wojennego i późniejszy opór "Solidarnośći". Ekspozycję kończą wydarzenia w kopalni "Manifest Lipcowy" w 1988 r., obrady okrągłego stołu i wybory w czerwcu 1989 roku.

Na odwiedzających czekają muzealne rarytasy m.in.: fotogramy z pacyfikacji kopalni "Wujek", powielacze podziemnej prasy i jeden z pierwszych plakatów "Solidarności" zaprojektowany przez Jerzego Janiszewskiego, autora związkowego logo. Na wystawie można również podziwiać "Górnośląską pietę", znany obraz Bronisława Krawczuka, który malarz dedykował górnikom poległym w kopalni "Wujek" podczas stanu wojennego. Na wystawie skonfrontowano również materiały prasowe, wydawane przez opozycję z propagandą ówczesnego aparatu władzy.

Wystawa "Od Solidarności do wolności" wpisuje się do obchodów srebrnego jubileuszu związku zawodowego. Nie brakuje tu też wątków lokalnych. Jednocześnie z dziejami ogólnopolskiej organizacji wystawa przypomina mieszkańcom bliską historię Zabrza. Tu, bowiem, w Zabrzu Zaborzu w czasie stanu wojennego znajdował się jeden z większych obozów dla internowanych. Na wystawie nie zabrakło więc eksponatów związanych z tym miejscem odosobnienia, takich jak: krzyże wykonane przez internowanych, wykazy internowanych, dokumenty związane z uwięzieniem i wiele innych. Organizatorzy zapraszają na wystawę od 9 sierpnia do 18 września. Muzeum jest czynne we wtorki, środy i piątki w godzinach od 10. do 15, w czwartki od 10. do 18., a w soboty i niedziele od 10. do 14. Bilety w cenach 1,5 zł ulgowy i 2 zł normalny.