PAMIĘĆ I WALKA O NIEPODLEGŁĄ

Muzeum Miejskie w Zabrzu zaprasza  7.11.2018, godz. 18.00  na wernisaż wystawy z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

niepodległa 1

Zanim doszło do wybuchu I wojny światowej, podtrzymywaniu nadziei na odzyskanie niepodległości służyła pamięć o Tadeuszu Kościuszce, jako naczelniku Insurekcji czy księciu Józefie Poniatowskim. Na wystawie pokazane  zostaną pamiątki związane z tymi wielkimi Polakami (popiersia, medale, odznaki, biżuteria patriotyczna). Podtrzymywaniu ducha patriotycznego służyła również pamięć o ważnych wydarzeniach z przeszłości, takich jak Konstytucja 3 Maja, Powstanie Listopadowe, Powstanie Styczniowe, 500-rocznica bitwy pod Grunwaldem i towarzyszące jej odsłonięcie pomnika w Krakowie. A potem I wojna światowa i legiony. Na wystawie zostaną zaprezentowane eksponaty, związane z tymi wydarzeniami: medale, odznaki, litografie, w tym teka Artura Grottgera, a także pocztówki z motywami patriotycznymi, odgrywającymi w tamtym czasie bardzo istotną rolę.
Muzeum Miejskie w Zabrzu Galeria Café Silesia, ul. 3 Maja 6

Kościuszko