Roman Nowotarski - Malarstwo

Roman Nowotarski. Malarstwo – Wystawa ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Zabrzu przedstawiająca twórczość artysty od lat związanego z Zabrzem, wieloletniego profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach.

plakat

W 1960 r. ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, artysta począwszy od lat 50-tych związany był z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie. Najpierw w charakterze wykładowcy w pracowni rysunku, potem jako jej profesor prowadzący zajęcia z rysunku i malarstwa na Wydziale Grafiki w Katowicach, a ostatecznie założyciel i wybitny pedagog Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Od 1964–1968 r. członek grupy ARKAT (Artyści katowiccy).

Dorobek zawodowy i artystyczny Romana Nowotarskiego jest nie do przecenienia. Uczestniczył aktywnie w wielu wystawach i konkursach organizowanych w kraju i za granicą. Jest laureatem licznych nagród i wyróżnień krajowych i międzynarodowych. Artysta szczególnie sobie ceni II nagrodę na I Ogólnopolskim Konkursie na Obraz Sztalugowy w Łodzi w 1970 r. za obraz „Dom” i wyróżnienie  za „Śląski blues”, złoty medal za plakat o tematyce ekologicznej na Biennale Plakatu w Warszawie w 1974 r., nagrodę Ministra Kultury i Sztuki w 1992 r., I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Fundacji Polsko-Japońskiej im. Myaucki „Impresje Polskie” , którą otrzymał w 1995 r. za malarstwo , ze względu na jej odmienność i wyjątkowość.

          Artysta zajmuje się również scenografią teatralną i filmową. Kilkanaście lat współpracował z Teatrem Eksperymentalnym STG w Gliwicach. Wraz z reżyserem Edwardem Mołkiem otrzymał wiele nagród za scenografię i inscenizację wystawianych na tej scenie widowisk. Szczególnie ceni sobie wyróżnienia za scenografię do spektakli „Wiosna” wg Brunona Schulza, „Fabryka Absolutu” wg Karola Czapki, „Podróżni” wg własnego scenariusza i widowiska „Zmierzch Babla”. Roman Nowotarski współpracował także z reżyserem Ryszardem Waśką przy realizacji jego filmów krótkometrażowych nagrodzonych na festiwalu w Brukseli. Jest autorem scenografii do filmu Andrzeja Kondratiuka „Skorpion, panna i łucznik”.

Artyście nie obca jest również estrada. W wolnych chwilach jako gość „Piwnicy pod Baranami” śpiewa ballady, do których sam pisze teksty i komponuje muzykę.

Na wystawie w zabrzańskim muzeum pokazanych zostanie ok. 40 prac tego wybitnego malarza, wykonanych temperą na płótnie, pochodzących z lat 1959–2013.

Wystawa prezentowana będzie w w siedzibie Muzeum Miejskiego w Zabrzu przy ul. Powstańców Śląskich 3, trwać będzie  od 29 września do 10 stycznia 2016 r.

 

 

 

Liczba gości na stronie: 5783607
Projekt i wykonanie serwisu agencja red Jungle