ZABRZE MALOWANE PĘDZLEM I OBIEKTYWEM

Muzeum Miejskie w Zabrzu prezentuje wystawę obrazów i fotografii uczestników zadania publicznego, dofinansowanego ze środków budżetowych miasta, zatytułowanej „ZABRZE MALOWANE PĘDZLEM I OBIEKTYWEM".

Zabrze malowane

Uczestnicy projektu to mieszkańcy Zabrza, osoby 55+, które chcą rozwijać i doskonalić swoje umiejętności artystyczne oraz poszukiują możliwości rozwoju osobistego, a przede wszystkim, chcą być obecne w życiu społecznym, kulturalnym, rozumieć zmiany i być ich częścią.

URSZULA  WÓJTOWICZ
Rodowita zabrzanka. Emerytowana wieloletnia urzędniczka ZUS. Malarstwem zajmuje się od najmłodszych lat. Pasję tę rozwija odkąd przeszła na emeryturę. Ponadto zajmuje się haftem, decoupagem oraz pisze ikony. Lubi książki oraz uwielbia podróże. Wychowała dwoje dzieci. Szczęśliwa babcia. Uczestniczka warsztatów malarskich przy Stowarzyszeniu „Pogodni i Aktywni”.

ANNA SAMORZEWSKA
Urodziła się we Lwowie. Wraz z wybuchem II wojny światowej jej rodzina, została zmuszona do ucieczki przed okupantem. Po kilkuletniej tułaczce

w 1945 roku przyjechała do Zabrza. Tu ukończyła II Liceum Ogólnokształcące. W roku 1957 zapisuje się do PTTK, gdyż pociągają ją góry, uprawia wycieczki w Beskidy, Tatry, Bieszczady. W latach 1964-1967 pracuje jako kierownik biura podróży PTTK w Zabrzu. Następnie prowadzi pracownię bielizny damskiej i dziecięcej, gdzie przez wiele lat szkoli w zawodzie bieliźniarza. Angażuje się  w pracy w Zarządzie Cechu Rzemiosła.

Za swą działalność zostaje uhonorowana srebrną, a następnie złotą odznaką Zasłużony w Rozwoju Województwa Katowickiego. Wychowała syna, który jest szanowanym lekarzem. Jej pasją jest malowanie; najchętniej maluje z natury, kwiaty, drzewa, góry oraz martwą naturę. Uczestniczka warsztatów malarskich przy Stowarzyszeniu „Pogodnii Aktywni"

HELENA NYCZ
Zabrzanka od urodzenia. Szczęśliwa babcia czworga wnucząt. Po przejściu na emeryturę zajmuje się pielęgnacją działki, ćwiczy taniec latynoamerykański oraz Tai Chi. Jednak jej marzeniem zawsze było malowanie. Swoje umiejętności zaczęła rozwijać w Uniwersytecie III Wieku, a ostatnio w Stowarzyszeniu „Pogodni i Aktywni”. Ponadto interesuje się filozofią Wschodu, bierze udział w zajęciach psychotronicznych, uprawia gimnastykę, uczy się języka niemieckiego i angielskiego. Uprawia również rękodzieło. Uczestniczka warsztatów przy Stowarzyszeniu „Pogodni i Aktywni”.

BARBARA TRYKA

Szczęśliwa emerytka. W Zabrzu zamieszkała po przejściu na emeryturę. Pochodzi z centralnej Polski z Sieradza. Jej pasją jest malowanie i sztuka, o czym marzyła od dziecka. Uczestniczka warsztatów malarskich i rękodzieła przy Stowarzyszeniu „Pogodni i Aktywni”.

EWA DESZCZYŃSKA

Emerytowana nauczycielka. W Zabrzu mieszka od 1990 roku. Pochodzi z Gdańska. Interesuje się ceramiką, rysunkiem i malarstwem. Jej prace brały udział w licznych konkursach i wystawach. Dziś swoje artystyczne marzenia realizuje między innymi w Stowarzyszeniu „Pogodni i Aktywni" na warsztatach malarskich.

JANINA WILK
Emerytka, urodzona Zagłębianka. Od 1968 roku związana na stałe z Zabrzem. Tu się kształciła i pracowała. Na emeryturze realizuje swoje pasje - robótki ręczne, rękodzieło . Zawsze marzyła o malowaniu i dzisiaj swoje marzenia realizuje na warsztatach malarskich prowadzonych przez  Stowarzyszenie „Pogodni i Aktywni”. Jej życiowe motto : „To jeszcze nie koniec - bo realizować można się tu i teraz a może jeszcze jeden  dzień dłużej.”

EWA SPISAK
Emerytka, rodowita Zabrzanka . Jej pasja to muzyka, zainteresowania muzyczne odziedziczyła po swoich rodzicach i dziadkach. Śpiewa w chórze „LUTNIA”. Na emeryturze zaczęła malować obrazy, chociaż wcześniej tworzyła za pomocą ołówka i kredek. Swoje malarskie zainteresowania rozwija na warsztatach malarskich prowadzonych przez Stowarzyszenie „Pogodni i Aktywni”.

GRAŻYNA DYRDA
Emerytka, z zawodu fotograf. Mama trojga dzieci i Babcia sześciorga wnucząt. Artystyczna dusza po ojcu. Hobby: malowanie obrazów, wystrój wnętrz, moda a także jazda na rowerze, wycieczki. Dziś swoje artystyczne marzenia realizuje między innymi w Stowarzyszeniu „Pogodni i Aktywni" na warsztatach malarskich.

MONIKA ŻMUDZKA
R
odowita Ślązaczka .Mama dwóch synów. Z zawodu architekt. Zawsze bliski był jej świat kolorów malarstwa. Interesuje się przyrodą i botaniką, lubi obserwować świat natury i zachodzące w nim procesy. Amatorsko uprawia rośliny. Interesuje się również kulturą Indian Ameryki Północnej, a także literaturą, psychologią, teatrem. Swoje artystyczne marzenia realizuje między innymi w Stowarzyszeniu „Pogodni i Aktywni" na warsztatach malarskich.